ÇAPARiLER
GERi DÖN

Çapari bağlamak:


  Çapari bağlamak gerçekten maharet isteyen bir uğraşıdır. Değişik malzemelerin kullanıldığı ve değişik yöntemlerin uygulanıldığı bir beceri sanatıdır. Kimi amatör balıkçılar martı tüyü kullanırken bir diğeri ise horozun göğüs tüylerini tercih eder. Gerçekten takılan tüyler, parlak renkli ve kusursuz olmalıdır. iğnelerin deniz suyuna dayanıklı, saglam olmasına dikkat edilmelidir.Bir defaya mahsus çapari bağlamak amatörce değildir. Büyük bir sabır işidir çapari bağlamak. Kullanılan kırmızı rekli ibrişim yada ipek çapariye güzel bir görünüm vermektedir. Hatta bazı amatör balıkçılar kırmızı renkli parlak boncuklar kullanırlar. Köstek üzerine yerleştirilen boncuklarla daha iyi balık yakaladıklarını anlatan tecrübeli balıkçılar vardır.

  Yandaki animasyonda görülen bağlama şekli benim ençok kullandığım bağlama biçimidir. Köstek üzerine bağlanan çapari bir bedene tutturulur. Sayısı balikçının isteğine göre, 3 taneden başlayarak 6, 12, 18, 24, ,, taneye çikabilir. Yeni başlayanlar için 6 yada 12 li olta takımı idealdir. Bu işin ehli olanlar yani ticari amaçla çapariye çıkanlar 60 oltalı takımlar kullandıklarnı söylerler.

 Kıyıdanda rahatlıkla atılabilen çapari, 6 oltayı geçmemesi lazımdır.  Balığın büyüklügüne göre köstek kalınlığınıda ayarlamak lazımdır. Daha doğrusu köstek ve beden kalınlığı değişik, takımlar bulundurmak en alasıdır.  Bazı amatör balıkçılar tüy yerine saf ipek kumaş, beyaz yün, kullandıklarını söylerler
vede başarılı olduklarını anlatırlar. Bence herşeyi denemek lazım. Iskandillerin ağırlıkları akıntıya göre, balığın bulunduğu mevkiye göre ayarlamak tabiki tecrübeye dayanır. Iskandiller değişik şekillerde, değişik ağırlıklardadır. Enfazla kurşundan olanı tercih edilir. Bunun yanında dökme sarıdan, cromdan olanlarıda vardır.

 Balıkçi bir arkadaş, denizden çıkarttığı çakıl taşlarını bir matkap sayesinde deliyor ve deliklere firdöndu yerlestirilip bir iskandil elde ediyor. Aslında denemeye değer.

Denemek tecrübe, tecrübe işin ehli demektir.


GERi DÖN
cemalettin@gmx.de